Каталог скульптури І. П. Кавалерідзе в муніципальних музеях міста Києва

Купить Каталог скульптури І. П. Кавалерідзе в муніципальних музеях міста Києва

Видання присвячене 130-ти річчю від дня народження відомого скульптора Івана Кавалерідзе. Каталог містить скульптурну спадщину митця, що зберігається в Муніципальних музеях м. Києва. Каталог скульптури І. П. Кавалерідзе в муніципальних музеях міста Києва

Платно-1П

Этот товар временно недоступен для заказа

250 грн.

Представляємо вашій увазі каталог скульптурних робіт І. П. Кавалерідзе з колекції муніципальних музеїв Києва.

Іван Кавалерідзе – людина ренесансного масштабу для української культури. Скульптор, режисер, драматург, він прожив нелегке життя, стояв біля витоків найважливіших культурних явищ свого часу, таких як кубістична скульптура чи українське поетичне кіно. Іван Петрович був знайомий з багатьма видатними митцями першої половини ХХ століття, серед яких геніальний скульптор Огюст Роден, композитор Клод Дебюссі, національний єврейський поет Хаїм Бялик, нобелевський лауреат Ілля Мечников.

Кавалерідзе брав активну участь в долі Олександра Довженка, Степана Шкурата, Володимира Войтенка, Людмили Гурченко. Вплив його на українську культуру першої половини століття важко переоцінити.

Іван Петрович народився 14-го квітня 1887-го року на Полтавщині. Виходець із родини селян, завдяки протекції свого дядька, археолога, музейного працівника, мистецтвознавця, художника Сергія Мазаракі, юний Іван отримує ґрунтовну освіту -спочатку в приватній гімназії Валькера, далі в Київському художньому училищі та Петербурзькій художній академії, де його наставниками були визнані майстри тогочасної скульптури – Федір Балавенський та Ілля Гінцбург відповідно. У 1910-му році Кавалерідзе приїздить до Парижу на запрошення Наума Аронсона, навчається у культурній столиці світу протягом року, обертається в богемних колах, «вбираючи» шедеври європейського мистецтва, атмосферу французької свободи, рівності та братерства.

У 1911-му, вже в Києві, перше значне досягнення – проект пам’ятника княгині Ользі, апостолу Андрію та слов’янським просвітителям Кирилу і Мефодію, створений 24-річним скульптором, перемагає в міському конкурсі. Ольга на Михайлівській площі стає одним із найбільших упізнаванних київських пам’ятників і прикрашає місто досі.

Кавалерідзе шукає натхнення у візантійській та давньоруській іконописних традиціях. Його ранні станкові скульптури («Ярослав Мудрий з папірусом», «Святослав у бою»), його Ольга – тяжіють до монументальності, до епосу. Значно пізніше, вже в 20-ті роки, працюючи над серією «революційних» пам’ятників (найвідоміші – «Жертвам Революції» в Ромнах, 1920; «Артем» в Бахмуті, 1924; «Артем» у Слов’яногорську, 1927), Іван Петрович радикальним чином переосмислить монументальну поетику своїх ранніх робіт – і, фактично, стане батьком-засновником українського скульптурного кубізму. Також скульптор був підданий впливам імпресіонізму (перший проект пам’ятника Григорію Сковороді для Києва, 1972) і експресіонізму (станкова скульптура «Бунт», 1967).

Серед тих, хто справив найбільше враження на творчий світогляд Кавалерідзе особливе місце належить постатям Тараса Шевченка та Григорія Сковороди. Іван Петрович – автор першого на території України монументального пам’ятника Тарасу Шевченко (Ромни, 1918), першого пам’ятника Григорію Сковороді (Лохвиця, 1922). Серед інших його робіт, що зображують великих українців, можна виділити пам’ятники Шевченку в Полтаві (1925) і Сумах (1926), пам’ятники Сковороді в Харкові (1972) та Києві (1977).

Велике значення для української скульптури мають також станкові роботи майстра – бюсти співака Шаляпіна (1909), лікаря Амосова (1960-ті), гомеопатів Попової (1967) і Ганемана (1972), мініатюри біолога Мічуріна (1949) і письменника Л. Толстого (1951), станкові скульптури «Летять журавлі» (1967), «Бунт», (1967), «Вірний друг» (1967) і багато інших. Кавалерідзе використовував для монументальної скульптури бетон і бронзу, для станкових і малих робіт – гіпс, оргскло і теж бронзу. Творчі пошуки Івана Петровича розвивались паралельно з пошуками багатьох видатних скульпторів початку століття. Огюст Роден також тяжіє до монументальності і імпресіонізму, однокласник Кавалерідзе Олександр Архіпенко – великий експериментатор і кубіст, а російський італієць Паоло Трубецькой так само імпресіоністичний і в’язкий у фактурі, як і український майстер.

Постать Івана Кавалерідзе – складна, суперечлива і багато в чому трагічна, залишається актуальною в наш дивний, мерехтливий час. Його аскетичні, суворі, колосальні образи дають нашому погляду таку важливу зараз точку рівноваги і опори. Його життя – приклад слідування безкомпромісним ідеалам мистецтва, незважаючи на голод, холод, життєву невлаштованість і жорстку ідеологічну диктатуру, всередині якої він змушений був існувати.

Сергій Бельмега, мистецтвознавець Микита Григоров, член Національної спілки письменників України

Автор4 Г. Синько
Автор3 С. Бельмега
Автор2 О. Співак
Город издания Харків
ISBN 978-617-7541-47-8
УДК 75.0–4 (084.1)
Автор
Издательство ФЛП Панов А.Н.
Дата издания 2017
Язык укр
Кол-во страниц 220
Формат страниц А4
Жанр Художественное, Биография
Иллюстрации цветные, черно-белые
Тип переплета Твердый
Автор5 К. Маркарова
Автор5 М. Григоров
Автор6 О. Савенок

Каталог скульптури І. П. Кавалерідзе в муніципальних музеях міста Києва отзывы

Оставьте отзыв об этом товаре первым!